Ani jsem si dlouhá léta nebyla tolik vědoma, jak moc se snažím být perfekcionistka. Ne že bych ní nakonec i byla (ničily to jiné mé slabé stránky), nicméně touha po dokonalosti většinou ve mně byla. Ach jo. Kolik problémů jsem si tím vyrobila…
Jak moc chceš být dokonalá, perfektní ty? Odpověz si, zcela upřímně.
Perfekcionizmus frčí i u rehabilitačního cvičení. Každý fyzioterapeut ti řekne, že spíše než kvantitu máš řešit kvalitu, dokonalost provedení. A ví proč.
Když se něco naučíme „špatně“, pak se to mnohem hůř přeučuje. Nauč se jinak si umývat zuby – to je teprve výzva na změnu! A těchto pohybových automatizmů využíváme v běžném životě, troufám si odhadnout, tak na 80 %.
A proč je kvalitně naučený pohyb tak důležitý? Po dostatečném natrénování se pohybový vzorec automatizuje, mozková kůra ho již „nechce“ a přeberou ho podkorové oblasti, které hlásí svá hesla: „Nepotřebujeme tolik energie jako kůra, jsme ekonomičtější!“ a také: „Jdeme automaticky, můžeš u toho dělat cokoliv jiného, a na nás již nemyslet!“ A u správného tréninku (z 99 % jde o učení z miminkovského až dětského období) se ti nastaví klouby, svaly, vazy, plotýnky – jejich funkce vlastně na celý život. TOP kvalita se rovná nejmenší opotřebení, nejméně energie.. Tak proto.
A kdy už je čas nedbat tolik na kvalitu a dát tomu více „punku“?
Když již máš z toho „tréninku“ a „soustředění“ zavařenou hlavu a již tě to nudí, přijde ti to nezáživné, nebo až přílišný dril bez radosti a pocitu štěstí, pak je ta správná „doba“.
Také když cítíš, že to již více chce spontánnost, hravost, lehkost, radost. To jsou všechno vlastnosti, které u první „metody“ můžou dosti chybět.
A proto radím spojit oboje.
Nejdřív si dát jako cíl naučit se novému pohybu (cviku, nebo vlastně čemukoliv) kvalitně, ale nezapomínej u toho na radost a lehkost. Nelpi, nebuď až přehnaný snaživec.Jasně, na začátku bude soustředěnost větší, tím samým opakováním se ti to ale automatizuje, převezmou to podkorová centra v mozku (již to nezatěžuje tvojí moudrou myslící šedou hmotu:)) a ty se čím dál víc můžeš začít soustředit na lehkost, hravost, spontánnost, kreativitu.
Takže zkoušej, kreuj, zdokonaluj, nebo si i občas dovol polevit. Vždyť ty sama nejlépe víš, na co se aktuálně cítíš a co v daný moment potřebuješ. Tak si za tím choď, prosaď si své, dávej do univerzálního cvičení kus sebe, jakože i já dávám kupříkladu do vaření kus svého cvičení, protože dosti často u vaření cvičím! 🙂 Anebo zas ke cvičení přidávám tančení a tak různě. Jak kdy.
Jsem originálem samy sobě.
A pokud chceš vidět i mé video, co si tedy cvičím u toho vaření, klikni na link tady. (Nahrávání videa se připravuje).
Kvalitu a lehkost ti přeje,
tvá zautomatizovaná a zároveň originální Dr. Slávka:).